Wycena usług prawnych oferowanych przeze mnie ma charakter indywidualny i zależy od wielu czynników, np. zaangażowania czasowego, rodzaju umowy, rodzaju podstawowych problemów prawnych do rozwiązania, stopnia skomplikowania sprawy, przewidywanej długości trwania postępowania sądowego i innych. Klient zawsze proszony jest o krótki opis sprawy, co może być pomocne we wstępnej wycenie usług. Samo określenie wynagrodzenia, obejmujące wstępne zapoznanie się z problemem prawnym lub rozmowa na ten temat ma zawsze charakter bezpłatny i oferowana jest w drodze kontaktu osobistego, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Kancelaria oferuje bardzo różnorodne formy rozliczeń oraz współpracy z klientem. Może to być współpraca stała, polegająca na zajmowaniu się wszelkimi sprawami klienta, współpraca dotycząca pojedynczej sprawy, czy kontakt ad hoc, polegający na udzieleniu porady, lub dokonaniu określonej czynności. W ramach tego wachlarza usług, zależnie od potrzeb klienta uzgadniane i wdrażane są różnorodne formy rozliczeń w postaci:
W określonym wymiarze czasu mogę pełnić rolę prawnika in-house (prawnika wewnętrznego w spółce, przedsiębiorstwie, instytucji) jak i off-counsel (obsługa na zlecenie lub za pośrednictwem kancelarii).
W ramach współpracy z przedsiębiorcami najczęstszą stosowaną przeze mnie metodą rozliczeń jest stały ryczałt miesięczny, w ramach którego oferuję następujący zakres usług, dotyczących bieżącej obsługi prawnej przedsiębiorstwa:
Stawka miesięcznego ryczałtu zależy od czasowego zaangażowania niezbędnego do wykonania powyższych czynności. Możliwe jest również zastosowanie stawek godzinowych, rozliczanych narastająco (za efektywnie przepracowane godziny) lub w pakietach wielogodzinnych po 5,10, 20 czy 40 godzin.
Innego typu rozliczenia preferowane są w ramach obsługi procesowej spraw. Dla każdego sporu sądowego stosuję zazwyczaj wynagrodzenie podstawowe w wysokości określonego % (>100) minimalnej stawki ustawowej dla danego rodzaju sporu oraz określony procent uzyskanej w wyniku sporu sumy (success fee), określany indywidualnie dla każdej sprawy z klientem.
Możliwe są też inne formy rozliczeń, zależne od życzeń klienta.